Informacja dla osób głuchych i słabosłyszących
BIP
RODO - tak przetwarzamy Twoje dane osobowe
Link do strony z ofertami pracy
Defibrylator oraz przeszkolone osoby w budynku PCŚ
Profil Centrum Inicjatyw Rodzinnych na portalu Facebook

Mieszkańców Poznania zainteresowanych ofertą Poznańskiego Centrum Świadczeń zapraszamy na ,,Drzwi Otwarte’’ podczas, których Pracownicy Centrum pomogą wypełnić wniosek oraz skompletować niezbędną dokumentację. Dla osób, które chciałby załatwiać swoje sprawy za pośrednictwem Internetu będzie istniała możliwość założenia oraz potwierdzenia profilu zaufanego, który umożliwi załatwienie sprawy bez konieczności wychodzenia z domu, co jest w obecnym czasie pandemii najbezpieczniejszym sposobem na szybki i bezpieczny kontakt z urzędem.

 

Czekamy na Państwa w sobotę 8 sierpnia 2020 r.

w godzinach od 9.00 do 15.00 przy ul. Wszystkich Świętych 1

W ramach tegorocznej akcji świadczeniowej PCŚ przyjmuje wnioski o przyznanie:

 

 • świadczenia ,,Dobry Start’’ (wyprawka szkolna w wysokości 300 zł),
 • świadczeń rodzinnych,
 • świadczeń z funduszu alimentacyjnego,
 • stypendiów szkolnych.

 

Wybierając się do PCŚ należy zabrać ze sobą dowód osobisty (lub inny dokument potwierdzający tożsamość), ewentualnie upoważnienie osoby, w imieniu której składa się wniosek. Dodatkowo warto mieć przy sobie numery PESEL dzieci oraz znać nazwę szkoły, do której dziecko uczęszcza (potrzebne do świadczenia “Dobry Start”).

 

Wnioski o świadczenia rodzinne oraz z funduszu alimentacyjnego złożone na okres świadczeniowy 2020/2021 będą rozpatrywane na podstawie dochodów rodziny za rok 2019.

 

Ważne!!! Świadczenie wychowawcze 500+ jest przyznane do 31 maja 2021 r. To oznacza, że wnioski o jego kontynuację będą przyjmowane dopiero w 2021 r. Tylko osoby, którym niedawno urodziło się dziecko lub które uzyskały prawo do pobierania świadczenia np. w związku z uzyskaniem prawa do opieki naprzemiennej nad dzieckiem, powinny składać wnioski o 500+.

 

 

Do zobaczenia w Poznańskim Centrum Świadczeń!!!

Szanowni Państwo,

w związku z trwaniem na terenie naszego kraju stanu epidemii spowodowanego koronawirusem oraz zwiększeniem z tego powodu liczby osób zakażonych przypominam i zachęcam wszystkich Klientów Poznańskiego Centrum Świadczeń do przestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas bezpośredniej obsługi klienta w punktach obsługi klienta Centrum. Przestrzeganie zasad sanitarnych to najważniejsze oręże do wali z koronawirusem jaki obecnie możemy zastosować dla dobra Pracowników i Klientów Poznańskiego Centrum Świadczeń.

Klient po wejściu do budynku, a przed załatwieniem sprawy zobowiązany jest zdezynfekować dłonie, założyć rękawiczki oraz mieć zasłonięte usta i nos. Należy również pamiętać o zachowaniu co najmniej 1,5 m dystansu pomiędzy osobami znajdującymi się w sali obsługi klienta. Z uwagi na bezpieczeństwo Klientów i Pracowników Poznańskiego Centrum Świadczeń obsługa klienta będzie odbywała się tylko w wyznaczonych miejscach bez możliwości korzystania z infrastruktury dla dzieci.

Do budynku jednorazowo wpuszczanych będzie liczba osób adekwatna do liczby stanowisk obsługi klienta znajdujących się w punktach obsługi klienta PCŚ. Pozostałe osoby będą musiały poczekać na zewnątrz budynku na swoją kolej, dlatego też proszę, aby do Poznańskiego Centrum Świadczeń przychodziły tylko osoby załatwiające swoje sprawy bez osób towarzyszących.

Cały czas istnieje możliwość załatwiania swoich spraw za pośrednictwem dostępnych usług elektronicznych np. za pośrednictwem Profilu zaufanego lub eBankowości. Pytania dotyczące świadczeń można kierować na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Mam nadzieje, że podjęte działania spotkają się z Państwa zrozumieniem i wyrozumiałością dla zaistniałej sytuacji, w której się znaleźliśmy. Pracownicy Poznańskiego Centrum Świadczeń pomimo trwającego stanu epidemii są na stanowiskach pracy, aby zapewnić Państwu terminową wypłatę należnych świadczeń.

                                                                                            Grzegorz Karolczyk

                                                                         Dyrektor Poznańskiego Centrum Świadczeń

Trwa akcja świadczeniowa Poznańskiego Centrum Świadczeń - od 1 sierpnia dokumenty będzie można złożyć osobiście. Termin wizyty można zarezerwować telefonicznie lub poprzez formularz internetowy. Cały czas przyjmowane są również wnioski elektronicznie - w czasie epidemii to najbezpieczniejszy sposób na dostarczenie wymaganych dokumentów.

W ramach tegorocznej akcji świadczeniowej PCŚ przyjmuje wnioski o przyznanie: świadczenia ,,Dobry Start'' (wyprawka szkolna w wysokości 300 zł), świadczeń rodzinnych, z funduszu alimentacyjnego i stypendiów szkolnych.

Od 1 sierpnia 2020 r. dokumenty będzie można składać również bezpośrednio w Poznańskim Centrum Świadczeń. Do dyspozycji mieszkańców Poznania będą przygotowane dwa punkty obsługi klienta: w PCŚ przy ul. Wszystkich Świętych 1 oraz w PCŚ przy ul. Małachowskiego 10. Od 1 do 31 sierpnia będą one otwarte dla poznaniaków w każdy poniedziałek i czwartek w godzinach od 7.30 do 18.00. Przy ul. Wszystkich Świętych wnioski będą również przyjmowane w soboty 8 i 29 sierpnia.

Osoby, które zdecydują się złożyć dokumenty osobiście, mogą rezerwować termin wizyty telefonicznie (nr telefonu 61 646 33 44) lub za pomocą formularza internetowego dostępnego pod adresem www.pcs-poznan.pl.

Każdy, kto nie zdecyduje się na umówienie wizyty, może przed przyjściem do urzędu sprawdzić aktualny stan kolejki w poszczególnych punktach na stronie: www.pcs-poznan.pl

Po wejściu do budynku, a przed załatwieniem sprawy, trzeba zdezynfekować dłonie, założyć rękawiczki oraz mieć zasłonięte usta i nos. Należy również pamiętać o zachowaniu co najmniej 1,5 m dystansu pomiędzy osobami znajdującymi się w sali obsługi klienta. 

Wybierając się do PCŚ należy zabrać ze sobą dowód osobisty (lub inny dokument potwierdzający tożsamość), ewentualnie upoważnienie osoby, w imieniu której składa się wniosek. Dodatkowo warto mieć przy sobie numery PESEL dzieci oraz znać nazwę szkoły, do której dziecko uczęszcza (potrzebne do świadczenia "Dobry Start").

Wnioski o świadczenia rodzinne oraz z funduszu alimentacyjnego złożone na okres świadczeniowy 2020/2021 będą rozpatrywane na podstawie dochodów rodziny za rok 2019.

Uwaga! Świadczenie wychowawcze 500+ jest przyznane do 31 maja 2021 r. To oznacza, że wnioski o jego kontynuację będą przyjmowane dopiero w 2021 r.

Tylko osoby, którym niedawno urodziło się dziecko lub które uzyskały prawo do pobierania świadczenia np. w związku z uzyskaniem prawa do opieki naprzemiennej nad dzieckiem, powinny składać wnioski o 500+.

Nadal można składać elektronicznie wnioski za pomocą: portalu informacyjno-usługowego emp@tia, elektronicznej platformy usług administracji publicznej epuap, platformy usług elektronicznych PUE ZUS oraz systemów teleinformatycznych banków. To podczas pandemii najbezpieczniejszy sposób składania dokumentów.

Szanowni Państwo,

Miasto Poznań zaprasza dzieci w wieku do 10 lat do udziału w akcji  "LATO nie_LETNIE." Bezpłatne vouchery do teatrów, kin, zoo, palmiarni, na miejskie baseny i do Bramy Poznania czekają na młodych poznaniaków i ich rodziców. Można je wymienić na bilety - większość z nich również jest darmowa, niektóre kosztują symboliczną złotówkę.

Vouchery na wydarzenia sierpniowe dostępne będą od 28 lipca aż do ich wyczerpania w następujących lokalizacjach:

 • ul. Wszystkich Świętych 1, godz. 9-15;
 • ul. Małachowskiego 10, godz. 9-15;
 • ul. Ratajczaka 44, godz. 10-18 (Centrum Inicjatyw Rodzinnych).

Oczekując na wydanie wejściówki należy zachować dystans społeczny oraz stosować maseczki ochronne. 

Każdy voucher będzie opisany imieniem i nazwiskiem odbierającej go osoby oraz zostanie uzupełniony o liczbę dzieci uczestniczących w atrakcji. Przed odebraniem Vouchera klient będzie zobowiązany do podpisania oświadczenia potwierdzającego zamieszkanie oraz opłacane podatku w Poznaniu oraz potwierdzenie wychowywania dziecka w wieku 0-10 lat.

Aby zrealizować wejściówki do kin, teatrów oraz Bramy Poznania, należy wcześniej zarezerwować termin bezpośrednio w danej instytucji. Voucher będzie ważny z dokumentem tożsamości osoby dorosłej, która go pobrała. Trzeba go oddać i wymienić na bilet w kasie danej instytucji. 

Vouchery do Teatru Muzycznego należy wymienić na bilety w kasie teatru 30-31 lipca w godz. 10-18 oraz 3-4 sierpnia w godz. 10-18. W Teatrze Animacji kasy otwierane są na godzinę przed spektaklem.

Większość atrakcji będzie dostępna bezpłatnie, natomiast w przypadku skorzystania z oferty Ogrodu Zoologicznego i Palmiarni Poznańskiej niezbędna będzie symboliczna opłata: 1 zł/bilet. Teatr Animacji pojawi się również ze swoją sceną plenerową nad Jeziorem Rusałka, gdzie vouchery nie są wymagane.

Akcja "LATO nie_LETNIE" trwa od 15 lipca do 31 sierpnia. Teatr Animacji, Kino Muza, Kino Pałacowe, basen Park Kasprowicza, basen Chwiałka i Brama Poznania zapraszają od 15 lipca, zgodnie z przygotowanym programem, natomiast od 1 sierpnia zapraszają również: Teatr Muzyczny, Ogród Zoologiczny (w dni powszednie) i Palmiarnia Poznańska.

Szczegółowy regulamin akcji oraz program wydarzeń w poszczególnych instytucjach znaleźć można na stronie miejskiej www.poznan.pl/latonieletnie.

W aktualnej sytuacji epidemicznej, mając na względzie zarówno bezpieczeństwo uczestników akcji jak i pracowników instytucji, prosimy o przestrzeganie regulaminów wewnętrznych i stosowanie niezbędnych zasad reżimu sanitarnego.

Za pomocą profilu zaufanego możesz kontaktować się z podmiotami publicznymi drogą elektroniczną i wiele spraw załatwić on-line. Profil zaufany to bezpłatna metoda potwierdzania tożsamości obywatela w systemach elektronicznej administracji. Profil zaufany działa jak odręczny podpis. Możesz dzięki niemu wysyłać przez internet dokumenty i wnioski do różnych urzędów (np. wnieść podanie, odwołanie, skargę)

Dlaczego warto założyć Profil Zaufany? 

 • Wygoda -Ty decydujesz, kiedy wypełniasz wniosek do danego urzędu
 • Oszczędność czasu - nie tracisz czasu na wizytę w urzędzie, oczekiwanie w kolejce i dojazd
 • Dostęp do różnych placówek administracji publicznej - możesz załatwić dziesiątki różnych spraw w urzędach działających w Twojej okolicy i w całej Polsce

Co załatwisz dzięki Profilowi Zaufanemu?

 • Złożysz wniosek o różne świadczenia np. 500+,300+,
 • Złożysz wniosek o wydanie dowodu osobistego,
 • Sprawdzisz, czy dowód osobisty jest gotowy do odbioru,
 • Sprawdzisz swoje punkty karne,
 • Złożysz deklaracje podatkowe PIT-WZ, PIT-OP, PIT-37 i PIT-38 na portalu podatkowym,
 • Wystąpisz o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego,
 • Złożysz wniosek o rejestrację działalności gospodarczej,
 • Wyślesz pismo do podmiotu publicznego.

Jak założyć Profil Zaufany?

Profil Zaufany można założyć w poniższych serwisach bankowych:

 • PKO BP,
 • ING Bank Śląski,
 • Bank Millennium,
 • Inteligo,
 • Bank Pekao,
 • mBank,
 • Santander,
 • Alior Bank,
 • oraz w serwisie Envelo.

Zakładanie PZ przez bankowość elektroniczną jest bardzo proste (szczegółowe informacje znajdują się stronach internetowych poszczególnych banków).

Jeśli nie masz dostępu do bankowości elektronicznej Profil Zaufany również założyć poprzez serwis pz.gov.pl wybierając „Załóż Profil Zaufany i potwierdź – w punkcie potwierdzającym”. Profil założony w ten sposób wymaga osobistego potwierdzenia tożsamości w jednym z w wybranych punktów potwierdzających. Taki punkt znajduje się w Poznańskim Centrum Świadczeń.

Jeżeli obecnie nie możesz założyć profilu zaufanego możesz skorzystaj z tymczasowego profilu zaufanego. Aby go potwierdzić, wystarczy rozmowa wideo z urzędnikiem. Tymczasowy profil zaufany, tak samo jak zwykły, pozwala załatwiać sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu. Za jego pomocą zalogujesz się do wielu portali, które udostępniają usługi dla obywateli w intrenecie i podpiszesz dokumenty elektroniczne. Tymczasowy profil jest ważny tylko 3 miesiące.

Pierwszym i najważniejszym krokiem na drodze do posiadania tymczasowego profilu zaufanego jest wizyta na portalu www.gov.pl. Tam wybierzcie e-usługę „Załóż profil zaufany”, a w niej – tymczasowy profil zaufany i postępuj zgodnie z zawartymi wytycznymi.

Szanowni Rodzice, Uczniowie, Słuchacze

przypominamy, że od dnia 1 lipca 2020 roku można składać wnioski, o przyznanie stypendium szkolnego na rok szkolny 2020/2021. Wnioski należy składać w nieprzekraczalnym terminie do dnia 15 września 2020 r., a w przypadku słuchaczy kolegiów pracowników służb społecznych do dnia 15 października 2020 r.

Wniosek o przyznanie stypendium może złożyć rodzic ucznia, który nie ukończył 18 roku życia, lub uczeń pełnoletni sam na siebie.

W roku szkolnym 2020/2021 miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia uprawniająca do ubiegania się o stypendium szkolne nie może być większa niż 528,00 zł netto.

Wnioski można składać w Poznańskim Centrum Świadczeń przy ul. Wszystkich Świętych 1 lub Małachowskiego 10.

W okresie od 1 sierpnia do 31 sierpnia 2020 r. Poznańskie Centrum Świadczeń przy ul. Wszystkich Świętych 1 oraz Małachowskiego 10 będzie otwarte dla klientów w każdy poniedziałek i czwartek w godzinach od 7.30 do 18.00. Ponadto wnioski w w/w lokalizacjach będą również przyjmowane w sobotę 8 i 29 sierpnia.

Istnieje również możliwość złożenia wniosku za pomocą elektronicznej platformy usług administracji publicznej epuap, warunkiem jest posiadanie ważnego Profilu Zaufanego służącego do uwierzytelnienia wniosku (Profil Zaufany można uzyskać w Poznańskim Centrum Świadczeń oraz w urzędach skarbowych, placówkach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych)

Więcej informacji na temat stypendium szkolnego znajdziecie Państwo na stronie: Świadczenia dla ucznia