Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Briefing prasowy Zastępcy Prezydenta Miasta Poznania o Akcji Świadczeniowej 2019

W dniu 25 czerwca 2019 r. w siedzibie Poznańskiego Centrum Świadczeń odbył się briefing prasowy - Poznań gotowy do akcji świadczeniowej 2019

Poznańskie Centrum Świadczeń rozpoczyna nabór wniosków na pomoc finansową dla mieszkańców Poznania. W tym roku może ich zostać złożonych nawet 100 tysięcy. By poznaniacy nie musieli czekać w kolejkach, PCŚ wprowadza liczne usprawnienia i zachęca do telefonicznego umawiania się na wizyty.

Nowością w tym roku będzie możliwość wnioskowania o świadczenie wychowawcze (500+) na każde dziecko do 18. roku życia bez względu na dochód rodziny.

Świadczenia rodzinne, alimentacyjne i wychowawcze (500+) przyznawane są czasowo. Aby otrzymać świadczenia w kolejnym roku, trzeba złożyć nowy wniosek. Można to zrobić już w lipcu - ale tylko pod warunkiem, że złoży się go za pomocą kanałów elektronicznych (np. bankowość elektroniczna, portal empatia, portal e-puap). W wersji papierowej wnioski będzie można składać dopiero od 1 sierpnia.

- Złożenie dokumentu elektronicznie nie jest skomplikowane, a pozwala oszczędzić czas – podkreśla Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta miasta. – Dzięki temu w Poznaniu od lat składanie wniosków i wypłata świadczeń przebiega sprawnie i bezproblemowo. Wierzę, że w tym roku też tak będzie.

Wnioski o świadczenia rodzinne oraz o świadczenie „Dobry Start” będzie można składać od 1 lipca do 30 listopada. Uwaga: po tym terminie wniosek o „Dobry start” nie będzie podlegał rozpatrzeniu. W przypadku świadczeń alimentacyjnych termin upływa miesiąc wcześniej, a więc 31 października.

W przypadku świadczenia 500+ wniosek będzie można składać również od 1 lipca. Termin ten dotyczy zarówno rodziców i opiekunów dzieci, które wcześniej nie były objęte programem, jak i dzieci, które maja ustalone prawo do świadczenia do 30 września.

-Trzeba jednak pamiętać, że aby otrzymać spłatę świadczenia od lipca, wniosek trzeba złożyć do końca września - mówi Grzegorz Karolczyk, dyrektor PCŚ. - Po tym terminie świadczenie będzie przyznawane od miesiąca złożenia wniosku - bez wyrównania od lipca.

W okresie od lipca do listopada PCŚ spodziewa się złożenia ok. 100 tysięcy wniosków o przyznanie świadczeń. Zaliczają się do tego: świadczenia wychowawcze (tzw. 500+) – 50 tys., świadczenie ,,Dobry start’’ (tzw. 300+) – 40 tys., świadczenia rodzinne – 10 tys., świadczenia alimentacyjne – 3 tys. oraz stypendia szkolne – 2 tys.

Do obsługi tak dużej liczby osób miasto uruchomi w sierpniu aż 4 punkty. By oddać dokumenty osobiście, należy udać się do siedziby Poznańskiego Centrum Świadczeń przy ul. Wszystkich Świętych 1 lub przy ul. Małachowskiego 10.

Można też to zrobić w salach obsługi Urzędu Miasta Poznania przy ul. Libelta i 28 Czerwca 56. (Wydział Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych oraz Wydział Działalności Gospodarczej i Rolnictwa).

By uniknąć kolejek, najlepiej wcześniej ustalić termin wizyty. Rezerwacji można dokonać telefonicznie (61 646 33 44) lub przez internet (www.pcs-poznan.pl)

Godziny pracy Działu Obsługi Klienta PCŚ dostosowane będą do potrzeb mieszkańców. PCŚ przy ul. Wszystkich Świętych 1 oraz Małachowskiego 10 w dniach od 1 do 31 sierpnia 2019 r. pracować będzie od 7:30 do godz. 18:00. Ponadto wnioski będzie można składać we wszystkie soboty sierpnia od 9.00 do 14.00.

Briefing prasowy Zastępcy Prezydenta Miasta Poznania o Akcji Świadczeniowej 2019