Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Logo Centrum Inicjatyw RodzinnychCentrum Inicjatyw Rodzinnych

Link do materiałów dotyczących Centrum Inicjatyw Rodzinnych
Link do materiałów dotyczących Centrum Inicjatyw Rodzinnych
Link do materiałów dotyczących Centrum Inicjatyw Rodzinnych
Link do materiałów dotyczących Centrum Inicjatyw Rodzinnych

Przedstawiciele 10 gmin oraz Związku Dużych Rodzin Trzy Plus zjechali do Poznania, aby wspólnie, w ramach grupy roboczej, rozmawiać o rodzinach – o ich potrzebach i formach wsparcia.

Głównym tematem spotkania był projekt Certyfikacji Miast Przyjaznych Rodzinie. Ma ona na celu wyróżnienie samorządów, które w szczególny sposób działają na rzecz rodzin wielodzietnych.

Uczestnicy spotkania mieli okazję kolejny raz wymienić się opiniami, uwagami oraz rozwiązaniami, które funkcjonują w ich miastach, a dotyczą rodzin, które mają troje dzieci i więcej.

Zwracano uwagę, że polityka prorodzinna nie może funkcjonować w oderwaniu od realiów i potrzeb nie tylko dzieci, czy młodych rodziców, ale również seniorów. Uwagę należy poświęcić opiece nad dziećmi i seniorami czy odpowiednią edukację.

Pojawiały się głosy mówiące o tym, że powinno się zwrócić uwagę na sytuację matek wracających na rynek pracy i że potrzebne byłyby elastyczne formy zatrudnienia. Co ważne, wszystkie dobre praktyki powinny być inicjatywami oddolnymi, a nie narzucanymi przez ustawodawców. Dzięki temu mają szansę być sprawdzone, racjonalne i funkcjonalne.

Jednym z głównych zadań stojących  zarówno przed Związkiem jak i samorządami jest walka ze stereotypami dotyczącymi rodzin wielodzietnych a także współpraca pomiędzy rodzinami a samorządem. Efektem takiej współpracy są na przekład lokalne karty dla rodzin 3+, rady rodzin dużych, które stają się organami doradczymi i opiniotwórczymi, ułatwienia w postaci tańszych biletów na komunikację miejską czy dopłat do wywozu śmieci.  

Zwracano uwagę, że jednym z głównych problemów rodzin wielodzietnych jest brak dostępu lub znacznie ograniczony dostęp do odpowiedniej wielkości mieszkań. Jeśli spełnia potrzeby metrażowe, to pozostaje poza finansowym zasięgiem większości nabywców czy najemców. Pomoc w takim przypadku mogłyby zaoferować samorządy i skarb państwa.