Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Informacja dla osób głuchych i słabosłyszących
BIP
RODO - tak przetwarzamy Twoje dane osobowe
Link do strony z ofertami pracy
Defibrylator oraz przeszkolone osoby w budynku PCŚ
Profil Centrum Inicjatyw Rodzinnych na portalu Facebook

Logo Centrum Inicjatyw RodzinnychCentrum Inicjatyw Rodzinnych

Link do materiałów dotyczących Centrum Inicjatyw Rodzinnych
Link do materiałów dotyczących Centrum Inicjatyw Rodzinnych
Link do materiałów dotyczących Centrum Inicjatyw Rodzinnych
Link do materiałów dotyczących Centrum Inicjatyw Rodzinnych

Pogoda za oknem nie skłania do siedzenia w domu. Piękne słońce, przyjemna temperatura oraz odgórne zalecenia o pozostaniu w domu, powodują w większości z nas tęsknotę za świeżym powietrzem. Wiosna rozkwita, a rodzice z dziećmi w domach, czy można na chwilę opuścić cztery ściany i wyjść na spacer? Nie ma oficjalnego stanowiska w tej sprawie ze strony Ministerstwa Zdrowia ani Sanepidu, jednak w trakcie konferencji pojawiły się szczątkowe informacje na temat frapującego nas zagadnienia. Odpowiemy na to pytanie posiłkując się wybranymi artykułami, uznanymi za wiarygodne. Apelujemy o zdrowy rozsądek oraz odpowiedzialne zachowanie oraz troskę o siebie i innych.

Radio RMF na swojej stronie opublikowało artykuł w którym referują wystąpienie Ministra Zdrowia „Łukasz Szumowski: Zasada społecznej kwarantanny - unikać skupisk ludzkich“ Znajdujemy w nim informację min. o tym, czy można wyjść na spacer z dzieckiem:

„Minister zdrowia pytany, jak mają spędzać czas osoby pozostające na kwarantannie społecznej powiedział: "Należy zachować daleko idący zdrowy rozsądek". Podstawowa zasada przebywania w społecznej kwarantannie przy zawieszeniu działalności szkół, instytucji kultury, polega na tym, żeby unikać skupisk ludzkich. Czyli na przykład wyjść na spacer - tak, ale już przejeżdżanie autobusem z miejsca na miejsce - zdecydowanie nie - powiedział Szumowski”.

W serwisie Helo Zdrowie opublikowano rozmowę z Panią dr n. biol. Agnieszką Chojecka – kierowniczką Pracowni Zwalczania Czynników Zakaźnych i Skażeń Biologicznych w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego – Państwowym Zakładzie Higieny „Koronawirus w Polsce: wyjść z dzieckiem na spacer czy zostać w domu? Ekspert odpowiada“. Znajdziemy w nim informacje związane z bezpieczeństwem dziecka oraz rodzica w trakcie spaceru. Przede wszystkim specjalistka uspokaja nas, że:

„Można wyjść na spacer, jest to wręcz wskazane. Ważne, by unikać dużych skupisk ludzi. Jazdę autobusem już jednak odradzam - wyjaśniał niedawno Łukasz Szumowski, minister zdrowia. Spacery są ważne, aby się dotlenić. Siedzenie w zamkniętym mieszkaniu wcale nie jest zdrowe. Jeśli jednak zdecydujemy się pójść na spacer, musimy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim powinniśmy starać się niczego nie dotykać, bo na poręczach, klamkach itp., bo jeśli wcześniej dotykały ich osoby zakażone koronawirusem, także możemy w ten sposób się zakazić. Z tego powodu podczas spacerów szczególnie należy uważać na dzieci.”

Bardzo przydatną listę wskazanych praktyk wybierając się na spacer z dzieckiem znajdziemy na stronie Radia Zet „Koronawirus: czy dozwolone jest spacerowanie z dzieckiem lub samotnie?

  1. Przede wszystkim unikać dużych skupisk ludzkich, a więc zaleca się spacery po parku, lesie, a odradza po pasażach handlowych, placach zabaw.
  2. Należy spacerować w miejscach znajdujących się nieopodal domu, aby nie korzystać z komunikacji publicznej.
  3. Podczas spaceru nie należy gołymi rękoma dotykać powierzchni, których mogły dotykać osoby potencjalnie zarażone koronawirusem, np. klamek, poręczy.
  4. Nie należy chodzić z dziećmi na place zabaw, ponieważ tam mogą mieć kontakt z innymi dziećmi, a także mogą dotykać powierzchni, na których mogą być niebezpieczne drobnoustroje. Dzieci lubią wszystkiego dotykać, a potem wkładać ręce do buzi. Należy więc często im dezynfekować dłonie, a po powrocie do domu dokładnie umyć ręce oraz twarz ciepłą wodą i mydłem.
  5. Jeśli podczas spaceru spotkasz kogoś znajomego i zechcesz zamienić kilka zdań, zachowaj odpowiednią odległość przynajmniej jednego metra. Unikaj kontaktu z osobami, które mają objawy przeziębienia.

Zapraszamy do korzystania z uroków wczesnej wiosny, w granicach rozsądku, spacerując w odosobnieniu i życzymy zdrowia.