Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Informacja dla osób głuchych i słabosłyszących
BIP
RODO - tak przetwarzamy Twoje dane osobowe
Link do strony z ofertami pracy
Defibrylator oraz przeszkolone osoby w budynku PCŚ
Profil Centrum Inicjatyw Rodzinnych na portalu Facebook

Logo Centrum Inicjatyw RodzinnychCentrum Inicjatyw Rodzinnych

Link do materiałów dotyczących Centrum Inicjatyw Rodzinnych
Link do materiałów dotyczących Centrum Inicjatyw Rodzinnych
Link do materiałów dotyczących Centrum Inicjatyw Rodzinnych
Link do materiałów dotyczących Centrum Inicjatyw Rodzinnych

Sprzątanie, temat trudny, ale nieunikniony. Przyszła wiosna, Słońce, fauna i flora budzi się do życia, cóż czas na mycie okien i inne porządki. Będąc z dzieckiem lub dziećmi w domu może to być prawdziwym wyzwaniem. Włączanie latorośli do koniecznych domowych obowiązków jest dyskusyjne, kiedy rozpocząć, w jaki sposób zmobilizować, jak przekonać do tego by porządek był czymś naturalnym, a nie koniecznością? Niestety, nie odpowiemy, ale polecamy zgłębiać ten temat.

Niektórzy z nas potrafią utrzymywać porządek, inni zbierają siły w okolicach wiosennych świąt, by z zaciśniętymi zębami “ogarnąć” to co konieczne. Część znanego nam świata zakochało się w dobrych radach Japonki Marie Kondo. Zagraniczna “Perfekcyjna Pani Domu” porządkuje dom oraz życie. Konieczność bycia w domu może być dobrym momentem by zastosować jej rady, czyli zastanowić się nad niezbędnością rzeczy, kótre nas otaczają. Celebrytka pokazuje między innymi jak składać t-shirty by zajmowały mniej miejsca w szafie lub jak zrobić porządek w damskiej torebce. Będąc przy temacie garderoby warto ją przejrzeć pod kątem tego co “zalega”. Nie ukrywajmy, mamy rzeczy, których nie nosimy, lecz sentyment nie pozwala ich wyrzucić. Może warto dać drugie życie rzeczy?!

  • stare swetry to źródło wełny. Inspiracji warto poszukać tutaj. Myślenie o tym, że rzeczy lepiej nie wyrzucać, a raczej znaleźć im nowe zastosowanie warto uczyć dzieci, Można wykonać wspólnie bardzo przyjazną ośmiornicę do której nie potrzebujemy kupować niczego, bo już wszystko mamy!
  • nienoszone t-shirty, oprócz zastosowania jako ścierki mogą zaistnieć w inny sposób.
  • firana, być może nietrafiony prezent lub lekko zniszczona z którą trudno się rozstać. Warto znaleźć jej nowe zastosowanie jako woreczek na warzywa wielokrotnego użytku.

Nieodłącznym elementem sprzątania jest jednak szorowanie i dezynfekowanie wszystkich powierzchni - kuchnia i łazienka, przede wszystkim. Przy tych codziennych czynnościach warto pomyśleć o środowisku. Zamknięte sklepy i brak możliwości zakupu ulubionego środka czystości nie musi doprowadzać nas do rozpaczy. Warto sięgnąć po sprawdzone domowe sposoby, gdzie soda oczyszczona i ocet stają się remedium na każdy możliwy brud, zarazki i bakterie.

Wiosenne porządki można przeprowadzić wspólnie z dziećmi. Kilka sposobów w jaki sposób zachęcić do utrzymania czystości tu. Większość artykułów na temat dobrych nawyków podkreśla system nagród oraz motywacji pozytywnej. Warto również wprowadzić jeden dzień w tygodniu na wspólne sprzątanie, kiedy wszyscy domownicy angażują się zgodnie z własnymi predyspozycjami. Warto na ten czas włączyć ulubioną muzykę. Może to moment na pokazanie dziecku utworów z własnej “młodości”? Odkurzenie przebojów z okresu licealnego może być podstawą do “sprzątaniowej playlistay”. Wcale nie musi być nudno, gorące rytmy spowodują, że ten przykry obowiązek może stać się całkiem fajną zabawą. Warto wyznaczyć sobie określony czas sprzątania, a później nagrodę za wspólny trud.

 

Więcej informacji na temat sprzątania w stylu eko oraz zerowaste (bezśmieciowe):